تبلیغات
Tincidunt integer eu augue augue nunc elit dolor, luctus placerat scelerisque euismod, iaculis eu lacus nunc mi elit, vehicula ut laoreet ac, aliquam sit amet justo nunc tempor, metus vel. Tincidunt integer eu augue augue nunc elit dolor, luctus placerat scelerisque euismod, iaculis eu lacus nunc mi elit, vehicula ut laoreet ac, aliquam sit amet justo nunc tempor, metus vel.
علی مومن زاده
سه شنبه 27 اسفند 1398 ساعت 19:13:59
0

گیت هاب (مایکروسافت !) NPM را می خرد

سلام ! یه خبره شوکه کننده دیگه از سمت این غول ردموندی دنیای تکنولوژی ! 

روز دوشنبه یعنی دیروز (!) گیت هاب (سیستم مدیریت سورس کد و پلتفرم محبوب برنامه نویسان و البته متعلق به مایکروسافت) اعلام کرد که با خرید NPM موافقت کرده.

 

NPM چیست ؟

خب اگه برنامه نویس جاوا اسکریپت بوده باشین احتمالا با NPM و سیستم مدیریت پکیج های آشنا هستید. در واقع NPM سیستم مدیریت بسته های نرم افزاری منبع باز برای جاوا اسکریپت هست.

البته که این همه ی ماجرا نیست. NPM بزگترین پکیج منیجر نرم افزاری موجود و بروز ترین آنها هست که دارای میلیون های پکیج و کتابخانه نرم افزاری برای توسعه دهندگان است.

 

 

Pakage Manger چیست ؟

در حین برنامه‌نویسی گاهی لازم است در پروژه خود از یک یا چند کتابخانه استفاده کنیم.

قبل تر لازم بودکه حتماً این کتابخانه‌ها را دانلود و به پروژه اضافه می‌کردیم و سپس از آنها استفاده می کردیم.
گاهی وابستگی یک کتابخانه به چند فایل یا کتابخانه‌ی دیگر کارکردن را بسیار پیچیده می‌کرد. زیرا باید تمام آن فایل و کتابخانه‌های وابسته را نیز به پروژه اضافه می کردیم و این کار سخت و طاقت فرسایی بود !

از این رو ابزاری به نام Package Manager ایجاد شد تا اعمالی مثل نصب، بروزرسانی و حذف کتابخانه‌ها را به صورت خودکار انجام دهد و کار را برای توسعه دهندگان تسریع کند.

از مزایای استفاده از Package Managerها این است که نیازی نیست به فکر اضافه کردن فایل‌های جانبی و وابسته به کتابخانه‌ی اصلی باشیم. این ابزار قادر است این کتابخانه‌ها را دانلود و نصب نماید.

 

آینده NPM ، گیت هاب و مایکروسافت ...

در واقع گیت هاب قرار است از NPM در ساختار های توسعه خود استفاده های فراوانی ببرد و از طرفی این کار حمایت از جامعه ی برنامه نویسیان جاوا اسکریپت و نود جی اس است. همچنین این عمل به تولید کنندگان NPM نیز کمک مالی فراوانی می کند چرا که NPM اصولا درآمد آنچنانی از زمینه های اپن سورسی و توسعه نداشته است.

اسحاق شلوتر ، بنیانگذار و مدیرعامل npm ، در وبلاگ شرکت خود ،  کسب این موفقیت را به عنوان پیشرفت بهتر می داند.. همچنین وی گفت: "فرصت های شگفت انگیزی برای بهبود در تجربه npm وجود دارد ، تا زندگی را برای JS به طرق بیشماری بهبود یابد. ما می خواهیم همه چیز را در همه اکوسیستم جاوا اسکریپت وابسته و متکی به همگان ، قابل اطمینان تر ، راحت تر و متصل کنیم. "

البته این فقط نسخه رایگان NPM را شامل نمی شود. بلکه یک گروه اصلی از مشتریان نیز وجود دارند ، و فریدمن اظهار داشت که GitHub به حمایت از آنها ادامه خواهد داد.

وی همچنین اظهار داشت که اواخر امسال وقتی رجیستری کامل تر در پلتفرم GitHub ادغام می شود ، به مشتریان پرداخت کننده می توانند بسته های npm خصوصی خود را به بسته های GitHub تبدیل کنند. به عبارتی گیت هاب و NPM قرار است با یکدیگر ادغام شوند و شاهد پیشرفت های حداکثری در این زمینه و مدیریت بسته ها باشیم.

براساس داده های PitchBook ، در npm که در سال 2014 تأسیس شد ، تقریباً 19 میلیون دلار با ارزش 48 میلیون دلار پس از ارزش گذاری جمع آوری کرده است.

وی گفت: "به مدت شش سال ، در چنگال یک استارتاپ ، رویاهایی خیلی بزرگ داشتیم که می توانیم به آن امیدوار باشیم. این فصل بعدی فرصتی برای تحقق آن رویاها است.

و البته که در باید گفت قرار نیست تغییری در مبحث رایگان بودن NPM پیش بیاید و مانند سابق و البته بهتر به فعالیت و حیات خود ادامه خواهد داد.

حالا مایکروسافت صاحب و دارنده پکیج منیجر نرم افزاری دنیا است :)

نویسنده
  • علی مومن زاده
  • تاریخ فعالیت : چهارشنبه 20 آذر 1398

علی هستم برنامه نویس دات نت و فول استک وب ، مدیر کل وبسایت ، شروع فعالیت کد نویسی از سال 1395 . در اوقات فراغتم ابزار ها و نرم افزار های جدید را یاد میگیرم و توسعه میدهم . برای آشنایی بیشتر با من و مجموعه فعالیت هایم میتوانید صفحات اجتماعی من را دنبال کنید ...

در پاسخ :

0 نظر